Rwa kulszowaRwa kulszowa, czyli ból promieniujący do kończyny jest zwykle konsekwencją podrażnienia lub ucisku nerwu przez sąsiadujący krążek międzykręgosłupowy. Leczenie bólu rozpoczyna się od fizjoterapii i odpowiednich leków przeciwbólowych i przeciw-neuropatycznych rekomendowanych przez lekarzy rodzinnych - GP.

W przypadkach bólu nieodpowiadającego na to podstawowe leczenie moja konsultacja może być konieczna w celu dobrania odpowiedniej kombinacji lekowej lub zastosowania procedury zabiegowej.

Zastrzyki dokręgosłupowe tj. bloki korzeni nerwowych i zastrzyki do przestrzeni zewnątrzoponowej (epidural, nerve root blocks) ze sterydów mogą być konieczne w leczeniu rwy kulszowej. Epidurals, nerve root blocks – są rekomendowane przez brytyjskie i światowe wytyczne. Procedury wykonywane są na sali zabiegowej pod aparaturą rentgenowską, aby zdeponować odpowiednie sterydy i środki znieczulające obok podrażnianego nerwu. Pulsed RF polegająca na elektrycznej stymulacji nerwowej może być przydatna w bardziej przewlekłych sytuacjach.