Bóle kręgosłupa


Bóle kręgosłupa

Ból kręgosłupa jest bardzo popularnym, ale złożonym schorzeniem, które dotyka większości ludzi w trakcie ich życia. Na ogół ból występuje w odcinku lędźwiowym (dół pleców), ale może dotyczyć także odcinka szyjnego i piersiowego.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym jest na ogół konsekwencją zmian zwyrodnieniowych kręgów, stawów i tkanek miękkich np. mięśni. Badanie lekarskie i obrazowe rezonansem magnetycznym pozwala zawęzić diagnozę, jednakże tylko zastrzyk diagnostyczny pozwala ją zweryfikować z dużą dokładnością. Przyczyna bólu zależy w dużym zakresie od wieku pacjenta. Choroba zwyrodnieniowa dysków jest najczęstszą przyczyną długotrwałego bólu pleców u ludzi młodych a zwyrodnienia stawów kręgosłupa u ludzi w podeszłym wieku.

Ból pleców w dolnym odcinku może promieniować do pachwin, bioder i nóg. Wysunięcie dysku ('wypadnięty dysk') może powodować podrażnienie nerwów lędźwiowych, co powoduje rwę kulszową.

Ból szyi ma bardzo podobne podłoże do bólu pleców. Z reguły jest on konsekwencją zmian degeneracyjnych w obrębie stawów i dysków. Ból stawowy może promieniować do tyłu głowy i ramion. Jeżeli doszło do wysunięcia dysku może wystąpić uczucie mrowienia bądź bólu w rękach - rwa ramienna.

Opcje leczenia bólu szyi są bardzo podobne do metod leczenia bólu pleców i zalezą od źródła bólu.