Ból stawu kolanowegoZmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego są bardzo częstą przyczyną przewlekłego bólu kolan. Leczenie pierwszego rzutu to fizjoterapia i słabe środki przeciwbólowe. W przypadkach bardziej zaawansowanych wymiana stawu kolanowego może być konieczna. Pomimo długiego doświadczenia z tą procedurą wciąż około 20 do 25% pacjentów nie uzyskuje żadnej poprawy symptomów lub pogarsza się u nich poziom bólu.

Obecnie mogę zaoferować najnowszą metodę leczenia, czyli blokady do nerwów okołostawowych – genicular nerve blocks. Genicular nerves są małymi nerwami okołostawowymi, które tylko pośredniczą w transmisji bólu. Nie są one odpowiedzialne za poruszanie stawem czy innymi grupami mięśniowymi.

Diagnozowanie rozpoczyna się od zastrzyków diagnostycznych ze środka znieczulającego, aby potwierdzić udział powyższych nerwów w transmisji bólu. W oparciu o wynik diagnostyczny ablacja nerwowa za pomocą zastrzyków może być rekomendowana. Jest to wysoce skuteczna metoda umniejszenia bólu bez żadnych dotychczasowo opisanych powikłań. Procedura wykonywana jest na sali zabiegowej pod USG. Zabieg trwa 20 minut po czym pacjent jest wypisany do domu.